Offers in English
Unterkünfte in Deutsch

Główczyce - informacje

Główczyce - siedziba gminy, położona przy trasie komunikacyjnej ze Słupska do Łeby. Główczyce wzmiankowane były już w XIII wieku. Dobra główczyckie od drugiej połowy XV wieku do końca 1945 roku znajdowały się w rękach rodu von Puttkamer. Nie zniszczona podczas wojny miejscowość, zachowała do dziś ciekawą małomiejską zabudowę w centrum miejscowości, charakterystyczne kamienice i domy z przełomu XIX i XX wieku.
Zabytki:
- Pałac, zbudowany w połowie XIX wieku w stylu neogotyckim, z zachowaną oryginalną XIX-wieczną stolarką drzwiową i wyposażeniem gabinetu z herbami Puttkamerów.
- Kościół neogotycki z 1891 roku, z zachowanym XIX-wiecznym ołtarzem, amboną, organami, ławkami, konfesjonałem i siedziskami dawniejszej okolicznej szlachty oraz witraże przedstawiające sceny religijne i herby dawnych szlacheckich rodów.
- Park dworski - drzewostan pomnikowy, XIX/XX w.
- Kaplica cmentarna - 1869 r.
- Kaplica cmentarna - początek XX
- Plebania - początek XIX w.

Szlaki turystyczne:
Droga Nadmorska - trasa turystyki samochodowej
Żoruchowo - Żelkowo - Choćmirówko - Będziechowo - Rumsko - Klęcinko - Główczyce - Rzuszcze - Pobłocie - Cecenowo 31 km Wzdłuż trasy możliwość obejrzenia atrakcyjnego krajobrazu gminy i wydm Słowińskiego Parku Narodowego.
Szlak Południowy (SŁ - 1847 ) - szlak pieszy - kolor żółty:
Łeba - Żarnowska - Gać - Izbica - Lisia Góra - Zgierz - Skórzyno - Kluki - Łokciowe - Smołdzino - Gardna Wielka.
Szlak na terenie gminy przechodzi przez tereny leśne, pomiędzy wsią Żarnowską a miejscowością Gać, następnie przechodzi przez miejscowości: Izbica, Lisia Góra, Zgierz i Skórzyno.
"Dolina Łupawy" - szlak wodny - kolor niebieski
Smołdzino - Czarny Młyn - Żelkowo - Drzeżewo - Damno - Czarna Dąbrówka.

Łeba i okolice - Promocyjny Serwis Turystyczny www.leba-kurort.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone Enet 2002-2020

Wszelkie prawa do materiałów zdjęciowych, tekstów, materiałów graficznych, koncepcyjnych, informatycznych oraz pozostałych części składowych serwisu www.leba-kurort.pl w jakiejkolwiek formie a także w całości - zastrzeżone. Serwis wraz z wszystkimi jego składowymi jest chroniony przepisami prawa, w szczególności ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. nr 80 poz. 904 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. z 1993 nr 47 poz. 211 z późn. zm.). Autorzy serwisu informują, że wobec osób naruszających prawa autorskie do publikowanych materiałów będą podejmowane wszelkie kroki przewidziane prawem. Przypominamy, że zgodnie z przepisami w/w ustawy za naruszenie jej przepisów grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

UWAGA: Prowadzący serwis nie ponoszą odpowiedzialności za treść reklam.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Turnusy rehabilitacyjne PFRON, Pobyty zdrowotne, Rehabilitacja dzieci.