Offers in English
Unterkünfte in Deutsch

Rąbka - informacje

Miejscowość położona 2,5km od Łeby, przy granicy SPN. Stąd zaczyna się zwiedzanie parku i dlatego tu usytuowane są wypożyczalnie rowerów, postoje wózków elektrycznych, riksz, dorożek konnych, końcowe parkingi dla zmotoryzowanych. W bramie parku znajduje się kasa i punkt informacyjny. W sezonie letnim /maj - wrzesień/ czynne są punkty gastronomiczne, zwiększa się obsługa ruchu turystycznego. Baza noclegowa jest niewielka.
W Rąbce warto zwiedzić filię Słowińskiego Parku Narodowego oraz wejść na wieżę widokową, skąd rozciąga się piękna panorama na jezioro Łebsko i Ruchome Wydmy. Tu również zawija stateczek wycieczkowy wożący turystów po jez. Łebsko na linii Łeba, Rąbka, Wyrzutnia Rakiet lub Kluki.
3km od Rąbki, podczas II wojny światowej istniał poligon doświadczalny, gdzie były testowane bomby przeciwlotnicze typu Rheintochter /córy Renu/ i rakiety balistyczne Rheinbote /posłaniec Renu/. Świadectwem tamtych czasów są pozostałości po bunkrach i wyrzutniach. W jednym z bunkrów funkcjonuje obecnie wystawa "Łeba w starej fotografii" i galeria burmistrzów miasta oraz zbiór ciekawych eksponatów z łebskiego poligonu. Po wojnie w latach 1967-74 działała tu Stacja Sondażu Rakietowego, w której przeprowadzano próby prototypów rakiet meteorologicznych. Była to jedyna w Polsce baza startowa rakiet badawczych, poważny ośrodek badań górnych stref atmosfery.
Obecnie na obszarze byłej stacji mieści się muzeum "Wyrzutnia". 2km dalej znajduje się główny cel prawie wszystkich wycieczek turystycznych do SPN - wysoka na 40-45m wydma zwana Górą Łącką. To wspaniałe miejsce widokowe: wokół rozciągają się lśniące niczym pustynia piaski, widać świętą górę Słowian "Rowokół" /115m npm./, najwyższą zalesioną wydmę Czołpińską /56m npm./ z latarnią morską, panoramę jeziora Łebsko z miejscowościami położonymi na jego południowym brzegu i Bałtyk. Ale tego widoku nie da się już opisać - to trzeba zobaczyć!

Łeba i okolice - Promocyjny Serwis Turystyczny www.leba-kurort.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone Enet 2002-2020

Wszelkie prawa do materiałów zdjęciowych, tekstów, materiałów graficznych, koncepcyjnych, informatycznych oraz pozostałych części składowych serwisu www.leba-kurort.pl w jakiejkolwiek formie a także w całości - zastrzeżone. Serwis wraz z wszystkimi jego składowymi jest chroniony przepisami prawa, w szczególności ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. nr 80 poz. 904 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. z 1993 nr 47 poz. 211 z późn. zm.). Autorzy serwisu informują, że wobec osób naruszających prawa autorskie do publikowanych materiałów będą podejmowane wszelkie kroki przewidziane prawem. Przypominamy, że zgodnie z przepisami w/w ustawy za naruszenie jej przepisów grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

UWAGA: Prowadzący serwis nie ponoszą odpowiedzialności za treść reklam.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Turnusy rehabilitacyjne PFRON, Pobyty zdrowotne, Rehabilitacja dzieci.