Offers in English
Unterkünfte in Deutsch

Stilo - informacje

W połowie XIX wieku, między osadą Osetnik a brzegiem Bałtyku, na wysokiej wydmie umieszczono znak żeglugowy. Kolejny gospodarz osiedla Fryderyk Bork stał się "strażnikiem światła". Znak nawigacyjny miał wysokość 66 stóp, przypominał ośmioboczną piramidę i dobrze spełniał swą rolę przez około 45 lat. W latach 1899 - 1901 wydarzyło się w tym rejonie szereg wypadków morskich; wiele statków wpadło na mieliznę. W końcu na wniosek Niemieckiego Związku Nawigacyjnego (1901r.) rząd pruski zdecydował wybudować nowoczesną latarnię błyskową z akustycznym sygnałem przeciwmgielnym. Budowa trwała od 1904 do 1906 roku. Latarnia została wzniesiona przez Niemców na fundamencie z betonu i białego marmuru na wysokim (41 m n.p.m.) zalesionym wzgórzu. Montowano ją z gotowych elementów ze staliwa i skręcano śrubami.
Istnieją tylko trzy takie konstrukcje na świecie. Wysokość wieży do stołu światła wynosi 34 metry, wysokość światła nad poziom morza 75 metrów. Odległość od linii brzegowej około 1000 metrów. Zasięg latarni - 23 mile morskie, t.j. około 40 km. Budowla ma kształt stożka zakończonego kopułą i dwiema galeriami. Kolory latarni to czarny, czerwony i biały. Jest to bardzo charakterystyczny obiekt architektury, jedyny w gminie Choczewo i dlatego występuje w tutejszym, lokalnym herbie.

Łeba i okolice - Promocyjny Serwis Turystyczny www.leba-kurort.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone Enet 2002-2020

Wszelkie prawa do materiałów zdjęciowych, tekstów, materiałów graficznych, koncepcyjnych, informatycznych oraz pozostałych części składowych serwisu www.leba-kurort.pl w jakiejkolwiek formie a także w całości - zastrzeżone. Serwis wraz z wszystkimi jego składowymi jest chroniony przepisami prawa, w szczególności ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. nr 80 poz. 904 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. z 1993 nr 47 poz. 211 z późn. zm.). Autorzy serwisu informują, że wobec osób naruszających prawa autorskie do publikowanych materiałów będą podejmowane wszelkie kroki przewidziane prawem. Przypominamy, że zgodnie z przepisami w/w ustawy za naruszenie jej przepisów grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

UWAGA: Prowadzący serwis nie ponoszą odpowiedzialności za treść reklam.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Turnusy rehabilitacyjne PFRON, Pobyty zdrowotne, Rehabilitacja dzieci.