Offers in English
Unterkünfte in Deutsch

Trasa rowerowa nr 4

Łeba - Stilo - Ulinia - Szczenurze - Łeba (34km)

Zobacz pozostałe trasy: Trasa nr 1 »Trasa nr 2 »Trasa nr 3 »

Jest to wycieczka rowerowa proponowana przez redakcję serwisu. W terenie częściowo oznakowana czerwonym szlakiem o symbolu (R-10). Odległości mierzone licznikiem rowerowym. Zaczynamy naszą wyprawę na wschodnim końcu ul. Brzozowej, przy skrzyżowaniu z ul. Dojazdową. Wjeżdżamy w las i jedziemy cały czas na wschód bardzo przyjemną leśną dróżką. Po prawej mijamy korty tenisowe, a później podziwiamy po tej samej stronie brzegi jeziora Sarbsko. Z lewej równolegle w oddali ciągnie się ul. Nadmorska. Po około kilometrze ścieżka skręca łagodnie w lewo i wyprowadza nas na koniec ul. Nadmorskiej. Tu zaczyna się oznakowana część (R-10) naszej wycieczki, pokazana również na dużej tablicy informacyjnej stojącej naprzeciw małego, leśnego parkingu. Tuż za parkingiem (100m) po prawej stronie znajduje się dosyć duży pomost na jeziorze Sarbsko, stanowiący pierwszy punkt widokowy na piękne okolice.

Dalej jedziemy na wschód oznakowanym czerwonym szlakiem rowerowym (R-10). Trasa wiedzie cały czas przez las wzdłuż brzegu jeziora. Chwilami oddala się o 100 do 200 metrów. Ten odcinek liczy około 7 km; po prawej co chwila prześwituje tafla jeziora, po lewej można podziwiać niezwykle malownicze wydmy (kilka przykładów na załączonych zdjęciach). Jesteśmy w samym środku rezerwatu przyrody "Mierzeja Sarbska". Spotkamy tu tablice informujące o zasadach przebywania w rezerwacie oraz informacje o samym rezerwacie i jego chronionej szacie roślinnej. W końcu jezioro się kończy, a czerwony szlak prowadzi nas jeszcze przez 4,5km leśną dróżką do dużego parkingu w osadzie Osetnik. Tu można zrobić kolejny postój. W sezonie letnim warto zwiedzić latarnię morską Stilo (800m na północ) lub posilić się w kilku barach-smażalniach.

Z miejscowości Osetnik udajemy się dalej na południe w kierunku Sasina asfaltową szosą. Po drodze mijamy unikalny rezerwat "Choczewskie Cisy". Po 2,5km skręcamy w prawo na zachód w miejscowości Zielonka. Tu już zbaczamy z czerwonego szlaku (R-10), wjeżdżamy w las i kierujemy się wzdłuż nowego czerwonego szlaku (bez symbolu), który prowadzi nas w kierunku Dymnicy i Ulinii. Po kilometrze omijamy po prawej skręt na Dymnicę i jedziemy dalej prosto kolejne 2km do wioski Ulinia. Przed samą Ulinią napotkamy rosnący przy drodze niezwykły pomnik przyrody - dąb szypułkowy "Arkadiusz".

W Ulinii wyjeżdżamy z lasu na dobre i drogą asfaltową wracamy do Łeby. Po 2,6km mijamy wieś letniskową Sarbsk ze stadniną koni i Szkołą Windsurfingu "Habenda". Kolejne 4,6km do wioski Szczenurze to urokliwe, sielskie krajobrazy rozległych, zielonych łąk spiętych na horyzoncie ciemną linią lasów. W Szczenurzach skręcamy w prawo przy krzyżu. Stąd prowadzi nowa, gładka szosa asfaltowa do Nowęcina (4km). W Nowęcinie, przy dworku "Soplica" jedziemy prosto (100m) do jeziora Sarbsko. Tu po kolejnym postoju nad przystanią skręcamy w lewo i jedziemy wzdłuż jeziora polną dróżką na północ do mostku nad kanałem Chełst i dalej ul. Dojazdową do ul. Brzozowej, gdzie zaczynaliśmy naszą podróż. Zatoczyliśmy 34 kilometrową szeroką pętlę wokół jeziora Sarbsko i możemy być dumni z naszego osiągnięcia. Bezpośredni kontakt z dziewiczą przyrodą i malownicze krajobrazy z pewnością zrekompensują włożony wysiłek fizyczny.

Łeba i okolice - Promocyjny Serwis Turystyczny www.leba-kurort.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone Enet 2002-2020

Wszelkie prawa do materiałów zdjęciowych, tekstów, materiałów graficznych, koncepcyjnych, informatycznych oraz pozostałych części składowych serwisu www.leba-kurort.pl w jakiejkolwiek formie a także w całości - zastrzeżone. Serwis wraz z wszystkimi jego składowymi jest chroniony przepisami prawa, w szczególności ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. nr 80 poz. 904 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. z 1993 nr 47 poz. 211 z późn. zm.). Autorzy serwisu informują, że wobec osób naruszających prawa autorskie do publikowanych materiałów będą podejmowane wszelkie kroki przewidziane prawem. Przypominamy, że zgodnie z przepisami w/w ustawy za naruszenie jej przepisów grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

UWAGA: Prowadzący serwis nie ponoszą odpowiedzialności za treść reklam.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Turnusy rehabilitacyjne PFRON, Pobyty zdrowotne, Rehabilitacja dzieci.